Ostatnio wiele mówi się o smogu, o jego szkodliwości dla naszego zdrowia, codziennie pojawiają się newsy w mediach na jego temat. Teoretycznie nie jesteśmy bezbronni, możemy np.: pozwać gminę za wybrudzony budynek, głównie jego zniszczoną elewację. Co ciekawe, można również żądać zwrotu opłaty klimatycznej.

Zwrot kosztów za utrudnienia spowodowane przez smog

Jednak w najważniejszej kwestii jaką jest nasze zdrowie, pozew do sądu będzie niemożliwy z bardzo prostej przyczyny – bardzo trudno jest udowodnić, że zanieczyszczone powietrze miało negatywny wpływ na zdrowie, że przyczyną danej choroby jest smog. Taką chorobę mogły spowodować inne czynniki, takie jak palenie papierosów, dieta, ogólny styl życia. Dlatego też takie pozwy nie trafiają do sądów, od strony dowodowej jest to wręcz niemożliwe. Sytuacje tą mogłaby polepszyć jednie zmiana prawa, a jak wiadomo ustawodawca z problemem smogu jak do tej pory nie radzi sobie najlepiej.

Sprawdź także: Adwokat Zabrze: radca prawny, prawnik | Kancelaria Cognitor

Odszkodowanie za smog jest czymś możliwym, ale i prawdopodobnym

Można spróbować domagać się ochrony naszych dóbr osobistych takich jak możliwość przebywania na świeżym powietrzu i wykonywania aktywności fizycznej, codzienny trening osób biegających często jest uniemożliwiany przez złą jakość powietrza. W tym przypadku dochodzenie całkiem sporej kwoty odszkodowania jest jak najbardziej możliwe.

Natomiast pozywać można bez przeszkód o zwrot opłaty klimatycznej, należy wykazać jedynie, że standard środowiska nie jest wystarczający.

Co ciekawe do takiego pozwu wystarczający jest jedynie dowód uiszczenia opłaty klimatycznej.

Wydaje się, że po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy przez sąd dotyczącej odszkodowania za smog rozpocznie się „lawina” pozwów tego typu.

Niektóre z miast zgłosiły już takie problemy do Trybunału Konstytucyjnego, pozostaje nam oczekiwanie na wyrok.